facebook-icongoogle-iconinstagram-iconpinterest-iconyoutube-icon444 0 714

Genital Estetik

Genital bölgedeki estetik problemler nelerdir?

Bu problemler;

 • iç dudaklarda asimetri, büyüme, sarkma gibi deformasyonlar ,
 • dış dudaklarda çökme, sarkık ve buruşuk görünüm
 • klitoris etrafında deri katlantıları
 • vajende genişlemeler
 • idrar torbası sarkması
 • doğum dikişlerinin kötü iyileşmesi
 • genital bölgede ciltte koyulaşma olarak sayılabilir.

Genital estetik neden önemlidir?

Kadınların genital bölgelerindeki şekil bozuklukları estetik yada fonksiyonel açıdan hayatlarını olumsuz yönde etkileyebilir.Pek çok kadın genital bölgesini beğenmeyebilir ve bunu kimseyle paylaşmak istemez. Bu durum özgüven kaybına ve cinsel isteksizliğe yol açabilir.

Ayrıca vajinal genişleme ve bollaşmalar kadın ve erkekte cinsel tatminin azalması na yada idrar kaçırmaya sebep olabilir. Tedavi ile daha sağlıklı ve konforlu bir cinsel yaşam sağlanır.

Küçük dudakların normalden büyük yada sarkık olması bazen ilişki sırasında acıma, sık vajinal enfeksiyon geçirme, günlük yaşamda çamaşır yada ped le temasta acımaya sebep olabilir, mayo yada dar kıyafetler giyilmesi sorun yaratabilir.

Klitoris üzerindeki deri katlantıları ilişki sırasında uyarılma ve orgazm problemlerine yol açabilir

Genital bölgede şekil bozuklukları neden olabilir?

İç dudakların büyük ve sarkık olması ergenlik dönemindeki hormonlara, yaşa, geçirilen enfeksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Dış dudakların çökük buruşuk olması yaşlılar yada çok zayıf bayanlarda görülür

Vajen kaslarının gevşemesi, vajende bollaşma ve idrar torbası sarkması durumu özellikle vajinal doğumlara bağlıdır . Çok sayıda doğum yapan , zor doğum yada iri bebek doğum öyküsü olan bayanlarda daha fazla karşımıza çıkar. Ayrıca yaşlanma, fazla kilo , hormonel değişiklikler ve genetik faktörlere bağlı olarak da vajinal kaş zayıflığı ortaya çıkabilir.

Vajinal doğum dıkışler ı genellikle güzel iyileşme gösterir fakat bazen dikişlerde enfeksiyon , açılma , en çok da bireysel yara iyileşme özelliklerinin kötü olmasına bağlı kötü izler kalabilir.

Genital bölge de renk koyulaşması ergenlik yada hamilelik dönemindeki hormonlara, geçirilen enfeksiyonlara, yaşa bağlı yada yapısal olabilir .

Cerrahi tedavi de ne yapılabilir?

İç dudakların şeklinin düzeltilmesi için 'labıoplastı ' yapılır bu operasyon .30-40 dakika sürer, aynı gün taburcu olup duş alınabilir ve 2-3 gün içinde iş hayatına dönülebilir.

Dış dudaklarda sarkma buruşuk görünümün düzeltilmesi dolgu maddeleri kullanılarak yapılır.

Vajen daraltma operasyonu 'vajinoplasti' olarak adlandırılan , problemin düzeyine göre -30-60 dakika süren bir operasyon dur. Beraberinde idrar kaçırma da eşlik ediyorsa buna yönelik olarak da yine vajinal yoldan yapılacak operasyonlar vardır ( idrar kaçırma tedavisi linki)

KlitorisDeri katlantısı giderilmesi operasyonuna klıtoral hudoplasti denir ve genellikle beraberinde labioplasti de yapılır.

Lazer tedavisi hakkında

Fraksiyone CO2 lazer cihazları uygulandığı alanda kolojen sentezi ve yeni doku oluşumunu uyararak etki gösterir. Oldukça güvenli etkili anestezi ve ameliyat gerektirmeyen, ağrısız , uzun süren bir iyileşme süreci olmayan hastanede yatış gerektirmeyen bir yöntemdir.

 • Vajinal sıkılaştırma, daraltma
 • Dudakların şeklinin düzeltilmesi (labioplasti)
 • İdrar kaçırma ve şık idrara çıkma tedavisi ,
 • Dış genital bölge beyazlatma
 • Kötü iyileşmiş doğum dikiş izlerini yok etme

gibi çoğu estetik problemin çözümü mümkündür.

Ayrıca kronik vajinal kaşıntı, yanma ve kuruluk tedavisi,ağrılı cinsel birleşme tedavisi için fraksiyone CO2 lazer sonuçları oldukça başarılıdır...